Blog

NOVINKY 2025 ve mzdovém účetnictví

  • 13. 12. 2024
  • Mzdy
  • BREDFORD Consulting
NOVINKY 2025 ve mzdovém účetnictví
Dovolte, abychom Vás seznámili s dalšími novinkami pro rok 2025 souvisejícími se mzdovou tématikou. Dohodám je věnován samostatný příspěvek .

Minimální mzda

Od 1.1.2025 se zvyšuje minimální mzda na 20.800 Kč měsíčně, minimální hodinová mzda bude 124,40 Kč.

Průměrná mzda

Výše průměrné mzdy pro rok 2025 činí 46.557 Kč měsíčně.  Na průměrnou mzdu je dále navázán také maximální vyměřovací základ u sociálního pojištění, zvýšená sazba daně a osvobození benefitů.

Sociální pojištění – maximální vyměřovací základ

Pro rok 2025 se navyšuje na 2.234.736 Kč (48násobek průměrné mzdy). Po dosažení uvedeného vyměřovacího základu se pojistné na sociální zabezpečení neplatí, jak na straně zaměstnance, tak na straně zaměstnavatele.

Daně z příjmů fyzických osob

Základní sazba daně je 15 %. Zvýšená sazba daně ve výši 23 % bude u příjmů nad 1.676.052 Kč (36násobek průměrné mzdy). Zvýšená sazba zálohy daně bude v měsíčních mzdách aplikována u příjmu nad 139.671 Kč.

Zdravotní pojištění – minimální vyměřovací základ/minimální výše pojistného

Zdravotní pojištění je navázáno na minimální mzdu v daném kalendářním roce. Pro rok 2025 je stanovena minimální mzda ve výši 20.800 Kč, a tato částka je minimálním vyměřovacím základem pro odvod zdravotního pojištění za zaměstnance. Minimální výše odvodu na zdravotním pojištění v roce 2025 je stanovena na 2.808 Kč měsíčně.

Limit pro benefity

Pro rok 2025, díky valorizaci průměrné mzdy, se limit pro daňové osvobození nepeněžních benefitů zvyšuje na 23.278 Kč (polovina průměrné mzdy).

Pozměňovací návrh Zákona o daních z příjmů zavádí nový druh benefitu tzv. zdravotní benefity s vyšším limitem pro daňové osvobození, a to do výše průměrné mzdy. Připravená novela byla Poslaneckou sněmovnou schválena 22.11.2024. Účinnost novely je od ledna 2025, ale ještě ji musí schválit senátoři a podepsat prezident.

Pro rok 2025 tak budou mít zaměstnavatelé dva limity benefitů, jeden pro volnočasové aktivity do výše 23.278 Kč a druhý do výše 46.557 Kč, určený výhradně pro zdravotní benefity. Do zdravotních benefitů bude patřit: pořízení zboží nebo služeb zdravotního, léčebného, hygienického a podobného charakteru od zdravotnických zařízení nebo na pořízení zdravotnických prostředků na lékařský předpis (např. vitamíny, rehabilitace, očkování).

Pro zaměstnavatele tak nastane nutnost kontroly dvou různých limitů včetně povinné evidence čerpání limitů dle druhu využití. Celková výše těchto benefitů tedy může dosáhnout až 69.835 Kč.

Paušální náhrady za homeoffice

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) připravilo vyhlášku, kterou navyšuje paušální náhradu  zaměstnancům pracujícím na 4,80 Kč za hodinu.

Digitalizace dávek nemocenského pojištění

Po vzoru e-neschopenek bude od ledna 2025 elektronicky fungovat též komunikace u ostatních dávek nemocenského pojištění:

  • ošetřovné,
  • dlouhodobé ošetřovné,
  • peněžitá pomoc v mateřství,
  • otcovská,
  • vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství.

Do procesu budou muset více elektronicky vstupovat přímo zaměstnanci, ale jejich povinnosti informovat Vás o důvodu své nepřítomnosti na pracovišti je tato změna nezbavuje. ČSSZ nyní dokončuje implementační fázi celého procesu, ve sbírce zákonů bylo vyhlášeno dne 16.12. 2024.

Sleva na pojistném pro pracující důchodce

Od 1.1.2025 budou moci pracující důchodci požádat o slevu na pojistném na sociální zabezpečení ve výši 6,5%. Sleva bude náležet každému zaměstnanci, který je poživatelem starobního důchodu. Sleva nahradí nízké trvalé měsíční navýšení důchodu. O podrobnostech Vás budeme informovat. 

Flexibilní novela zákoníku práce

Poslanecká sněmovna nyní projednává návrh tzv. „flexibilní novely zákoníku práce“, která by měla upravovat mj.:

  • prodloužení zkušební doby až na 4, u vedoucích zaměstnanců na 8 měsíců;
  • výpovědní doba by neměla začít běžet od prvního dne následujícího měsíce, ale již ode dne doručení (zaměstnanec podá výpověď 5. května, pracovní poměr skončí 5. července);
  • možnost zaměstnat mladistvé od 14ti let v průběhu letních prázdnin (stávající úprava umožňuje zaměstnat zaměstnance až po ukončení povinné školní docházky a dosažení věku 15 let);
  • možnost v průběhu rodičovské dovolené vykonávat u stávajícího zaměstnavatele práci na dohodu o provedení práce či o pracovní činnosti na stejný druh práce jako v pracovním poměru;
  • při návratu z rodičovské dovolené do 2 let věku dítěte by měl mít zaměstnanec garantovánu stejnou pracovní pozici;
  • zaměstnanec se může se zaměstnavatelem dohodnout, aby si zaměstnanec rozvrhoval pracovní směny sám;
  • zrušení povinnosti zaměstnavatele vypracovávat písemný rozvrh čerpání dovolené.

"Flexibilní novela" zákoníku práce nakonec nebyla odsouhlasena. Aktuálně se předpokládá její platnost od 1.4.2025.

Informace v tomto článku budeme průběžně aktualizovat v závislosti na tom, jak budou procházet legislativním procesem.

Doporučujeme zaměstnavatelům, aby si ověřili, zda jejich mzdový software je na uvedené změny řádně připraven. Pokud potřebujete se zavedením těchto novinek pomoci, neváhejte nás kontaktovat.

Váš partner pro daně, mzdové a finanční účetnictví

BREDFORD Consulting

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.

ROZUMÍM