Blog

Jak fakturovat služby do zahraničí: průvodce pro freelancery

  • 2. 12. 2024
  • Daň z přidané hodnoty
  • BREDFORD Consulting

Jste živnostník na volné noze a rádi byste pracovali pro klienty ze zahraničí? Sepsali jsme pro OSVČ co nejvíce komplexního průvodce.

Jak fakturovat služby do zahraničí: průvodce pro freelancery

Vzhledem ke komplexnosti daňové problematiky jsme se nevyhnuli některým zjednodušením. Vždy doporučujeme kontaktovat daňového poradce, který poskytne řešení a doporučení na míru vaší situaci. 

Fakturace služeb do zahraničí a DPH

Základním pravidlem při fakturaci služeb zahraničním podnikatelům je, že český freelancer fakturuje bez české DPH. Nicméně nesmí se jednat o situaci, kdy zahraniční odběratel má v ČR provozovnu (např. organizační složku), a freelancer své služby poskytuje této provozovně. Zde se z pohledu DPH jedná o tuzemské plnění, které potenciálně podléhá české DPH.

Tomuto základnímu pravidlu uplatňování DPH podléhá většina standardně poskytovaných služeb jako např. poradenství, IT, poskytnutí licence, marketing, právní služby, inženýrské služby či nájem movitého majetku. Výjimky existují a není jich málo: některými se zabýváme níže. 

Fakturuji pouze do EU

Pokud jsem (zatím) neplátce DPH, musím řešit formu registrace k DPH a to nejpozději do vystavení první faktury. Mám na výběr ze dvou možností:

1) Identifikovaná osoba

Mohu se registrovat jako tzv. identifikovaná osoba. Tato možnost přichází v úvahu, pokud nepotřebuji řešit odpočet DPH z nákupu služeb či materiálu, které používám pro své podnikání. Mám tedy malé či žádné externí náklady nebo nakupuji od českých neplátců DPH.

Tuto formu registrace je také nutné zvolit v případě, že pro zdaňování svých příjmů daní z příjmů fyzických osob používám metodu paušální daně (jsem tzv. poplatník v paušálním režimu, který fakturuje ročně do 2 mil. Kč) a chci v tomto režimu zdanění zůstat.

Registrace jako identifikovaná osoba je vyžadována proto, aby freelancer mohl oznamovat poskytování služeb do jiného členského státu EU v tzv. souhrnném hlášení. Souhrnné hlášení je nutné podávat elektronicky do 25 dnů po skončení měsíce, v němž byla poskytnuta příslušná služba. Pokud ale poskytuji jen služby, mohu souhrnné hlášení podávat čtvrtletně.

2) Plátce DPH

Registraci jako plátce DPH zvolím zejména tehdy, pokud si chci uplatňovat nárok na odpočet DPH u svých nákladů (částka odpočtu DPH je pro mne významná, např. pořizuji obchodní majetek jako IT vybavení, auto …).

Jako plátce DPH budu podávat elektronicky přiznání k DPH, souhrnné hlášení a také kontrolní hlášení. Dokumenty se podávají opět vždy do 25. dne následujícího měsíce, kdy byla poskytnuta služba do zahraničí. Od třetího kalendářního roku po registraci za plátce DPH mohu začít tyto dokumenty podávat čtvrtletně.

  • Háček č. 1 - pokud jako plátce DPH začnu fakturovat do tuzemska, musím svou tuzemskou fakturaci navýšit o 21% DPH.
  • Háček č. 2 – registrace za plátce DPH automaticky ukončuje možnost zdaňování příjmů daní z příjmů fyzických osob metodu paušální daně, tj. budu muset začít podávat každoročně přiznání k dani z příjmů fyzických osob a také přehledy pro zdravotní a sociální pojištění.

Náležitosti faktury

Kromě standardních náležitostí faktury, jako je číslo faktury, identifikace dodavatele i odběratele včetně DIČ, popisu a ceny plnění, datum plnění, datum vystavení dokladu, faktura musí obsahovat: 

  • informaci o tom, že DPH má odvést ve svém domovském státu zákazník. Lze použít např. výraz „Daň odvede zákazník, v angličtině „reverse charge“ či v němčině „Steuerschuldnerschaft des Leistungsempfängers“.

Na fakturu se neuvádí sazba DPH a přirozeně ani výše DPH. Cenu za plnění (základ daně) je možné uvést v CZK nebo i v cizí měně. Pokud je cena za plnění sjednaná v jiné měně, není nutné částku v cizí měně na faktuře přepočítávat nebo uvádět na fakturu kurz pro přepočet cizí měny na CZK.

Faktura (daňový doklad) by měla být vystavena do 15 dnů od poskytnutí plnění, což je obvykle den, kdy bylo ukončeno poskytování fakturované služby, případně den vystavení faktury, pokud by byla faktura vystavena „dopředu".

Fakturuji pouze do třetí země (mimo EU)

Myslíte, že fakturovat mimo EU bude složitější? Naopak. Freelancer se nemusí registrovat ani jako identifikovaná osoba a ani jako plátce DPH

Freelancer nepodává ani souhrnné hlášení, ani daňové přiznání k DPH a ani kontrolní hlášení. Pouze pokud by chtěl uplatňovat odpočet DPH u svých nákladů, bude se registrovat jako plátce DPH s důsledky popsanými výše.

Freelancer má pouze povinnost vystavit daňový doklad (fakturu). Pro fakturu a její náležitosti lze analogicky použít pravidla popsaná výše.

Výjimky ze základního pravidla uplatňování DPH

Existují služby, u kterých se DPH uplatňuje odlišně. Odlišnosti vesměs vedou k povinnosti uplatnit u poskytnuté služby českou DPH a následně ke zcela jiným pravidlům pro fakturaci. 

Mezi nejčastější výjimky u služeb patří: 

  • Služby související s nemovitostí jako např. nájem nemovitosti;
  • Hotelové služby, ubytování a parkování;
  • Poskytnutí stravování;
  • Krátkodobý pronájem vozidla;
  • Obecně jakékoliv služby, které jsou poskytovány nepodnikatelům, zejména nepodnikatelům s bydlištěm / sídlem v jiných státech EU.

Potřebujete poradit? 

Obraťte se na nás a naše daňové poradce. Rádi vám dáme další informace a podrobnosti k řešení vaší konkrétní situace. 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.

ROZUMÍM