Blog

Jak si snížit cenu daňového přiznání

  • 26. 1. 2022
  • Bookkeeping, Daň z příjmů
  • Jan Bonaventura, daňový poradce
Jak si snížit cenu daňového přiznání

Blíží se čas daňových přiznání a mnozí klienti řeší, kolik je bude daňové přiznání stát. Cenu daňového přiznání přitom můžete ovlivnit vy sami. Cena totiž u většiny poradců vychází z toho jak je přiznání složité a tedy kolik času jeho příprava zabere. Pokud jim to zjednodušíte, zaplatíte méně.

Jak si tedy snížit cenu daňového přiznání? Pár tipů naleznete níže.

Sestavte si jej sami

Trochu kontroverzní rada od daňového poradce hned na úvod, že? Ale je to tak, nejlevnější je ten poradce, kterého si nenajmete. tedy někdy to může přijít naopak draho, ale mnoho řemeslníků uplatňuje výdaje paušálem a v takovém případě je sestavení docela jednoduché. Samozřejmě pokud zaplatíte za přiznání třeba tisícovku, je to asi jednodušší. Otázka je, co za tu tisícovku dostanete za službu.

Jenže u nás sestavení daňového přiznání vyjde na minimálně 8.000 Kč a to už je docela dost, pokud jej máte opravdu jednoduché. Jenže poradce se musí na vše zeptat, přebírá odpovědnost, prostě cena služby u malých věcí není jen o samotném čase na jejich zpracování.

Proto v únoru dáme k dispozici návod, jak si jednoduché přiznání a přehledy na CSSZ a zdravotní pojišťovnu sestavit. Za hodinu dvě se naučíte jak na to a budete to mít vyřešeno nejen letos. Pokud chcete, sledujte náš blog či se zaregistrujte k odběru novinek, dáme Vám vědět.

Najděte si správného poradce

Nevím jak hezký pocit budete mít z přiznání od velké čtyřky, ale zcela jistě za něj dostanete docela hezkou fakturu. Nic proti tomu, jejich režie je vysoká a kvalita většinou slušná. Jen promyslete, zda to potřebujete. Pokud vám přiznání zaplatí zaměstnavatel, nemusíte to řešit. Pokud si jej po odchodu budete muset zaplatit sami, poohlédněte se po něčem přiměřeném. Na trhu jsou poradci, kteří v Big 4 dělali, mají zkušenosti se zdaněním expatů a dostanete tak stejnou či lepší službu za zlomek peněz. Velkou čtyřku si nechte na větší věci.
To samozřejmě znamená začít hledat včas. Viz další odstavec.

Podklady připravte včas

Mnoho klientů si objednává služby daňového přiznání kvůli tomu, aby nemuseli platit daně v dubnu, ale až v červenci. To je legitimní a chápeme to. Nicméně ideální je přiznání sestavit co nejdříve a podat jej až v červnu či červenci.
Budete tak platit později, nicméně přiznání se sestaví v klidu v době, kdy je práce méně. Vy navíc budete včas vědět jak na tom jste a budete třeba moci sehnat nějaké podklady, které vám daně sníží

V červnu se navíc sestavují přiznání velkým klientům, kteří mají složitější závěrky. Ti jsou připraveni platit vyšší ceny. Tedy čas v červnu je vzácnější a i dražší. U nás třeba o cca 30%.

Pokud chcete mít přiznání levnější, objednejte si jej a nechte si jej zpracovat včas. Ostatně pokud dříve začnete, budete si moci vybrat z více daňových poradců, v květnu a červnu již mnozí budou mít stop stav.

Dávejte jen smysluplné podklady

Proberte s poradcem či účetní, co má smysl dokládat. Pokud dodáte stovky dokladů, bude zpracování náročnější než když je jich pár desítek.  A pokud je poloviny dokladů na desetikoruny, bude zpracování dražší než úspora na dani. Rovněž zpracování účtenek za PHM může být dost náročné, pokud jsou placeny různými kartami apod. Velké části klientů se navíc vyplatí paušál na dopravu, tedy dát do nákladů 4.000 Kč či 5.000 Kč měsíčně  a účtenky neřešit.

Někde jsou za krabice dokladů rádi (hlavně když se platí za položku), my budeme raději, pokud vaše peníze využijeme smysluplněji, například na daňovou optimalizaci.

Kompletní podklady

Ideální stav je připravit a předat podklady jako kompletní. Není nic horšího než několikrát žádat o stejné podklady, nechávat je předělávat a opakovaně kontrolovat. To vše stojí čas  a tedy vaše peníze.

Pokud se podklady předělají, je vhodné zdokumentovat všechny změny. Pokud není jasné, co vše se změnilo (jaké účty, doklady), je často nutné zkontrolovat vše opakovaně a to často znamená významné navýšení ceny.

Takže pokud například doúčtujete spotřebu energií poté, co přijde vyúčtování, či pozdě došlou fakturu, sdělte co a kde se změnilo. 

Upozorněte na problémy

Dříve jsme se setkávali s klienty, kteří brali sestavení přiznání jako takovou hru na schovávanou, tedy zda se na problémy přijde nebo ne. Tedy je to jako jít k lékaři a počkat až na co přijde sám. Lékař by by Vás vyhodil, daňový poradce si tuto analýzu "jen" nechá řádně zaplatit. 

Pokud je spolupráce aktivní, lze se více věnovat řešení problémů než jejich hledání. Kontrola transakcí a dokladů je až na výjimky namátková, jinak by byla cena nesmyslně vysoká.
Nelze tedy odhalit vše, například že pod dokladem jazyková výuka se skrývá školné dítěte majitele v anglické školce. Odpovědnost jde v takovém případě  za zpracovatelem účetnictví a tedy klientem.
Navíc pokud se na sporné věci upozorní, je možné odhalit další problémy, například s DPH, zdaněním zaměstnanců, odvody apod.

Podklady připravte přehledně

Například u pronájmů či příjmů z podnikání je velký rozdíl, pokud jsou podklady v podobě nečitelných fotek z telefonů a strukturované tabulky v excelu, kde jsou vypsány jednotlivé příjmy, za co jsou (kvůli výši paušálu), data úhrady apod. Cena první varianty může být klidně o 50% vyšší, protože takové podklady musí někdo zpracovat, vyptat se na detaily a teprve poté se věnovat samotnému posouzení případů a sestavení přiznání. 

Zjednodušte to

Několik let jsme se s tím nesetkali, ale někde se ta hra (často hlavně pro novináře) hraje. Tedy že nějaký pán či paní nesou batoh s přiznáními poslední den lhůty osobně na finanční úřad a tam si je slavně nechají orazítkovat. Pokud se jmenujete Jaromír Jágr, možná taková přiznání budou mít časem historickou hodnotu, dostanete se díky tomu do televize 31.3.. Ale možná to přiznání někde vypadne v tramvaji a minimálně u nás si za to dost připlatíte. 

Takže doporučuji nevyžadovat věci, které nutně nepotřebujete - například potvrzené přiznání (stačí potvrzení z EO či datovky), například netrvat na osobním jednání, pokud lze podklady zaslat mailem apod. Zeptejte se kolik budete připlácet za další výtisky apod. 

pokud potřebujete pro zahraničního poradce přiznání v angličtině či němčině, zeptejte se poradce rovnou co to bude stát. My za to nic neúčtujeme, protože to program generuje zdarma, ale někde by za to mohli chtít příplatek.

 

 

  

   

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.

ROZUMÍM