Blog

1. červen - termín podání daňového přiznání elektronicky

  • 28. 5. 2021
  • Daň z příjmů
  • Jan Bonaventura, daňový poradce
1. červen  - termín podání daňového přiznání elektronicky

Elektronické podání daňového přiznání do 1. června

Pokud si podáváte přiznání k dani z příjmů sami, tedy bez daňového poradce, můžete jej podat do 1. června 2021 bez sankcí. 

Stejný den musí být daň zaplacena, tedy připsána na účtu finančního úřadu.

Pokud to nestihnete, budou se sankce počítat od původního termínu, tedy od 1. dubna, případně od 3. května 2021. 

Abyste se sankcím vyhnuli, musíte podat přiznání elektronicky. Pro papírové podání byla lhůta "prodloužena" (fakticky byly jen prominuty sankce) do 3. května.

Jak podat daňové přiznání elektronicky

  • Přes datovou schránku, pokud ji máte zřízenou - přiznání stačí podat v pdf formátu. 
  • Přes portál finanční správy - portál mi nepřijde moc přátelský, takže vám k němu návod nedám, sami jej pro podání nepoužíváme. 
  • Přes aplikace třetích stran, které ke komunikaci používají buď Vaši datovou schránku, nebo komunikují přes aplikace finanční správy - zpravidla budete opět potřebovat elektronický podpis.

Programů a on-line řešení na sestavení daňových přiznání je celá řada, liší se cenou a kvalitou. My používáme program Taxedit. Jedná se o profesionální řešení, které je dostupné s určitými omezeními i zdarma. Volná verze bude na sestavení přiznání k dani z příjmů stačit.  

  • Další možností je podání klasicky e-mailem, kdy přiznání můžete podat jako obyčejné pdf a poté do pěti dní doručit podepsané přiznání na příslušný finanční úřad. Adresu vašeho finančního úřadu naleznete zde. Tato varianta je určena hlavně pro ty, co se s technikou moc nekamarádí či to budou řešit opravdu na poslední chvíli.
  • Poslední možností je někoho zmocnit - například pokud nemáte ani e-mail, můžete požádat své děti či vnoučata, kteří mají svou datovou schránku, elektronický podpis či aspoň e-mail, aby za vás přiznání podali - musíte jim jen podepsat plnou moc, tu ale stačí doručit i následně. Pokud k podání přiznání zmocníte někoho jiného, měli byste mu věřit, je s tím spojena určitá odpovědnost.

V každém případě podejte přiznání nejpozději do úterý 1. června, pokud nechcete riskovat sankce. 

Nestihli jste přiznání podat? Oslovte daňového poradce, letos stále můžete

Pokud jste lhůtu zmeškali či si se sestavením přiznání nevíte rady, máte ještě poslední možnost. Od roku 2021 není nutné dávat plnou moc daňovému poradci do 1. dubna. Nově jej můžete zmocnit kdykoliv později.
Pokud tedy nestíháte a hrozí vám sankce (pokud bude daň nulová, nebude pozdní podání spojeno se sankcemi), obraťte se na daňového poradce. Lhůtu pak máte do 1.7. 2021

Tuto lhůtu je navíc možné prodloužit až o tři měsíce, pokud Vám správce daně vyhoví, můžete podat přiznání a zaplatit daň až v říjnu

Daňového poradce si zajistěte co nejdříve, později již mnozí nebudou mít kapacity. Pokud se Vám to stane, můžete se dohodnout, že alespoň podá zmíněnou žádost o prodloužení lhůty či podá přiznání později.

Sankce se tím pádem budou počítat od 1. července, nikoliv od 1. dubna, budou tedy výrazně menší. Takže si poradce můžete najít teoreticky i po uplynutí lhůty v červenci. 

Oznámení o osvobozených příjmech

Ve lhůtách pro podání přiznání musíte podat i hlášení o některých osvobozených příjmech (z příjmů se daň neplatí, ale oznámit je musíte), které přesáhly 5.000.000 Kč - například prodej akcií, dědictví, dary apod. Pozor na vysoké pokuty, které hrozí, pokud hlášení nepodáte.

 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.

ROZUMÍM